5. stu 2014.

Barka Ivana Pavelića


Javio mi se jedan veliki zaljubljenik u drvenu brodogradnju koji već neko vrijeme ostvaruje svoj davnašnji san da sam napravi svoju vlastitu barku.

Ono što je interesantno je da je izabrao moderan način gradnje drvenog plovila u epoksiju ,a ono što sam vidio me očaralo.Preciznost izrade lijepe linije sve je dovedeno do savršenstva..


Ivan Pavelić (65) iz Ičića kod Opatije Napravio je barku po svom guštu.
Evo i podataka o gradnji barke



Utrošio sam 650 radnih sati plus 60 sati za iscrtavanje razmjeri 1:1, Epoksidne smole je utrošeno 38 kg a u škart je pošlo 3 kg. Kolumba je produbljena prema krmi radi boljeg držanja u orcu a istovremeno otežana sa 80 kg olova koje je raspoređeno po protukolumbi.



 Duga je 5m. Ima ravnu provu i ravnu krmu, gaz joj je 50cm. Oplata je debljine svega 12 mm,a rebra 14mm. Ukupna težina je samo 300kg.  Materijal upotrebljen za gradnju je kombinacija smreka-hrast-mahagoni i tikovina. Kako sam kaže vesla se poput đevojke na prvom sastanku.hehe..



Za one koji se pitaju koliko košta ovo zadovoljstvo izrade u vlastitoj režiji evo i tih podataka:
Za materijal sam utrošio oko 18.000 kuna  (2350 Eura) a u slučaju da se neko interesuje za izradu slične barke morao bi da izkešira oko 10.000 Eura za osnovni model bez jarbola i jedra.



Apropo ojedravanja barka će imati jarbol od 5,4m te kao glavno oglavno jedro sa dva buma,a Imat ce dva prednja jedra-floka. Jedan na ašti od prove a jedan na baštunu-1,25 m. Znači barka će biti tipa kutter.

GUC MEŠTRA SESSA





Još jedna drvena ljepotica je poslije duže vremena. Obnovljena i puštena u more.

Vlasnik drvenog guca lijepih linija Šjor Branko Marasović kazao mi je da je barka vrlo stara. Građena je na Korčuli (a đe bi drugo) kao i većina baraka u Boki a radio ju je poznati Korčilanski meštar   Sesso između 1912 i 1932 godine.




U zadnju godinu dana barka je promjenila više majstora koji su na njoj radili a konačno ju je dovršio Kalafat iz Bijele Azem Ramović koji je zanat izučio kod Branka Šerovića svoga tasta.


20. ruj 2014.

Jedan Dalmatinski

*Razgovaraju dva dalmatinca.
*E moj Stipe, ona barka ča si mi je proda, pušća vodu.
*E, a ča si ti mislija, da će pušćat vino ?

Svjetlo na jugu jadrana




U zadnih godinu dana u Crnoj Gori su se počele dešavati lijepe i pozitivne stvari u vezi revitalizacije  gradnje drvenih barki a za to je zaslužna porodica Bokovac iz Bara. Kada sam se neki dan čuo sa Nenadom rekao mi je „ zamisli Zorane prošle godine u ovo doba nisam imao čak ni materijal za izradu barki ispred kuće a ovih dana smo završili sezonu jednom veoma uspješnom regatom tzv Mach race  trka  drvenih barki ojedrenih latinskim jedrom"




No idemo redom. Za nepunu godinu dana izgrađene su četiri pasare tipa ARSENALKE sa blagim modifikacijama ,sve četiri su dobije jarbole i latinska jedra, učestvovali su na svim regatama koje su se održavale po Boki pokupili jako puno trofeja ali i velikih simpatija organizatora i publike.  Učestvovao je i na jednoj izložbi fotogragija „ŽIVOT DRVENIH BARKI“ koju je upriličila naša poznata umjetnica dr.Maja Đurić kojom prilikom su izloženi njeni foto radovi uz priču o svakom pojedinom vlasniku i njegovoj barki.






Tako nešto može da uradi samo čovjek koji je svim srcem želio da doprinese obnovi tradicionalne drvene brodogradnje u Crnoj gori posebno što je izabrao da napravi replike poznate tivatske ARSENALKE koje su se radile u tadašnjem Arsenalu počevši od 1970god. Neke od njih su još uvjek u životu i plove Bokom ali  sve ih je manje iz prostog razloga što je održavanje tih drvenih ljepotica jako skupo za prosječnog stanovnika Crne Gore.




Poslednja regata održana u Baru je po njegovim riječima prva ovakve vrste uopšte na jadranu i sudeći po interesovanju svi su izgledi da će postati i tradicionalna a u budućnosti i međunarodna sa većim brojem takmičara.






Čitav događaj imao je izuzetnu pažnju medija snimljeno je puno fotografija a urađen je i film tzv dronom sa kamerom koji možete pogledati ovdje:


Nagrade za tri prvoplasirane ekipe bile su stilizovane drvene arsenalke sa jedrom za čiju je ideju realizaciju tkođe odgovorna NVO KALAFATSKA RADIONICA BOKOVAC.
Više o detaljima ove poslednje regate imate u prilogu novinara POBJEDE Igora Perića na 









No u razgovoru sa Nenadom saznao sam da on ima još dobrih ideja o revitalizaciji drvene gradnje i neće se zaustaviti na ovome.
 Njegova supruga Lala je osnovala i nevladinu organizaciju"KALAFATSKA RADIONICA BOKOVAC" preko koje je išla sva organizacija ovog događaja.
"




Moram na kraju napomenuti da je Nenad imao od koga naučiti i savladati ovu umjetnost izrade drvenih brodica a to je njegov otac Pero koji iako ima preko 80 godina još uvjek po cjeli dan provodi na škveru radeći kao mladić.










Nadam se da će mo dogodine imati još više prilika da pišemo o ovoj izuzetnoj porodici kojoj ne nedostaje energije za nove projekte.

                                                                                                   
              Sa poštovanjem Zoran Nikolić.