27. lis 2012.

stari guc

Po rječima Vinka Vujovića vlasnika možda i najstarije barke u Boki ova morska ljepotica je stara oko 180 godina i u vlasništvu njihove porodice je kroz tri generacije.
Ovaj stari guc koji je sagrađen na Korčuli i pretrpio brojne popravke i renoviranja ovih dana je ponovo porinut u more poslije redovnog farbanja i sitnijih popravki.
Vinko se prisjeća da su njegovi preci koji su barkom prevozili poljoprivredne proizvode do pijaca u Kotoru, Herceg Novom itd.  često koristili latinsko jedro koje i danas postoji kao i jarbol od drveta koji je već izbišao i pukao, a pamučno tanko platno dobrano itsrulilo. 

Sa malo truda i nešto novca i jarbol i jedro bi se lako mogli obnoviti te bi ovaj stari guc ponovo mamio uzdahe kad se sa bjelim jedrom pojavi na vjetrovitom moru.
Vinkov otac je bio vrsni stolar i barkariol te je redovno održavao barku i mjenjao trule komade drveta što je doprinjelo dugovječnosti ove lijepe barke. To samo potvrđuje onu staru izreku da jedna drvena barka može trajati dok god u šumi ima drveta.
A pokažite mi ako možete neku plastičnu barku koja je ovoliko stara i u ovako dobrom stanju.
























                                                     




9. ruj 2012.

Izložba modela brodova u boci



Izložba modela brodova u boci autora Dragana Markovića od danas (8. septembar) će biti postavljena u Zbirci pomorskog nasljeđa u Porto Montenegru.

Posjetioci će moći da pogledaju 11 modela istorijskih brodova koji su plovili morima od XV do XVIII vijeka: Quintus, Victoria, Golden Hind, Malteški šambek, Splendido, Victory, Santisima Madre, Santa Maria, Le Soleil Royal, Oseberg i Oriente.
- Izrada modela istorijskog broda je zahtjevan posao kako u tehničkom, tako i u umjetničkom smislu. Rekonstrukcija broda koji je nekada plovio je prije svega ozbiljan istraživački posao – ističe autor izložbe dodajući da brodomodelarstvo zahtijeva opsežnu pripremu, prikupljanje nacrta, brodograđevinskih premjera i drugih relevantnih dokumenata, a dodatna poteškoća je činjenica da su podaci prava rijetkost.



























Dragan Marković je diplomirani mašinski inžinjer, član udruženja Umjetničkih zanatlija Crne Gore, Udruženja likovnih stvaralaca Crne Gore i Udruženja radnika umjetnika Srbije, a brodomodelarstvom se bavi od 1990. godine.