27. ožu 2010.

Stoliv - Likovna radionica u prirodi

Danas u Stolivu

Sa lica mjesta: Zoran Nikolić

DSC_5370_resize

DSC_5343_resize

 

DSC_5348_resize

 

DSC_5414_resize

 

DSC_5423_resize 

DSC_5445_resize

DSC_5365_resize

DSC_5368_resize

DSC_5376_resize

DSC_5408_resize

 

DSC_5444_resize 

DSC_5355_resize

DSC_5358_resize

DSC_5429_resize

DSC_5435_resize

DSC_5434_resize

DSC_5402_resize

DSC_5424_resize

DSC_5437_resize

 

DSC_5436_resize 

DSC_5441_resize

DSC_5443_resize

DSC_5382_resize

DSC_5385_resize

DSC_5387_resize

DSC_5373_resize

DSC_5381_resize

Ne zaboravite, sutra, u nedjelju, 28. marta 2010. Glavna festa - svečano otvaranje sa početkom u 11 sati na obali Stoliva uz prigodan kulturno-umjetnički program.

Planirana je izložba aranžmana od cvijeta kamelije, zatim likovnih i literarnih radova, izbor najljepšeg đardina sa kamelijama, izlet u Gornji Stoliv i mušuljada.

Stolivska tradicionalna manifestacija FEŠTA KAMELIJA počela je juče izložbom aranžmana od cvijeta kamelije u Centralnoj narodnoj biblioteci „Đurđe Crnojević“ na Cetinju.

 

kamalija_izlozba

Organizator je NVU "KAMELIJA" i Mjesna zajednica Stoliv, a medijski sponzor manifestacije je Lokalni javni servis Radio Kotor.

25. ožu 2010.

Fešta kamelija

Od danas do 24. aprila fešta u Stolivu

Pozivnica Festa kamelija 2010

U subotu 17. aprila ispred Stoliva

CAMELija TROPHY

Takmičenje ribara sa drvenim barkama

 

mreze

Ali prvo u nedjelju 28. marta - CENTRALNA PROSLAVA

 

 

U subotu 10. aprila -  BAL KAMELIJA i izbor naj Dame za "velike", a za dvije subote 24.  MALI BAL za "male".

Ne propustite takodje ni  izložbe, koncerte i ostala lijepa dešavanja.

 

 

Želimo sunčano vrijeme i veseli provod učesnicima, organizatorima, Stolivljanima i njihovim gostima.

 

DrveneBarke

21. ožu 2010.

Kamenice

Nevres Đerić

Biseri iz Oravca

DSC_5304_resize

PERAST - Ostrige žive odvajkada u Jadranskom moru, ali Crnogorci tek sada počinju da ih uzgajaju. Najpoznatiji afrodizijak na svetu, koji je svakodnevno bio na jelovniku najslavnijeg ljubavnika Kazanove, počinje da se kontrolisano uzgaja u Orahovcu, nadomak Perasta.

DSC_5322_resize

- Mada se ostriga koja oblikom, ukusom i mirisom podstiče grešne misli, kupuje na komad, uskoro će moći da se kupi kod mene i na veliko. Ali, teško naredne godine, jer od male do velike ostrige potreban je put od 18 do 24 meseca. Biće ih sigurno 2012. - priča vlasnik uzgajališta Nevres Đerić, dok ubrzano postavlja bove i platforme, ne bi li mu „rod“ stigao što pre.

DSC_5321_resize

On podseća da je bilo ostriga kod nas u moru, ne preterano, ali dovoljno da je ljudi vade za svoje potrebe i prodaju u manjim količinama.
- Ne znam zašto se niko ozbiljnije nije pozabavio uzgajanjem, možda je u pitanju bila lenjost, nezainteresovanost... Ko zna, možda novac - veli Nevres Đerić, ekolog iz Kotora, koji je na papirologiji neophodnoj za uzgajalište, zajedno sa mnogo stručnjaka, radio dve i po godine!

DSC_5319_resize

Kompletiranje dokumenata samo je početak velikog posla u koji Đerić mora da uloži najmanje 115.000 evra, kojih nema i zbog čega traži partnera u poslu. Osim što treba da ima para, partner mora i da voli more.

DSC_5307_resize

- Projekat je pre dve godine bio međunarodnog karaktera. U njega su ušli Italijani, Grci, Hrvati i Crna Gora, a onda su iz njega svi izašli i mene ostavili samog na ledini. Jedinu podršku imam od Instituta za biologiju mora - objašnjava Đerić.

DSC_5314_resize

Do sada, napravljena je platforma, slede kavezi, jedni iznad drugih na dubini od pet do osam metara, u koje će spustiti male školjke uvezene iz Stona. Školjke kavezi čuvaju od pohlepe orada, rakova, puževa, pa čak i morskih zvezda.

DSC_5320_resize

Mesto je idealno, ima u blizini reku koja se uliva u more, temperatura mora i salinitet su savršeni. Mi nadgledamo ceo proces i pomažemo znanjem i strukom da sve ide kako treba - kaže direktor Instituta za bilogiju mora Aleksandar Joksimović.
Božanska hrana za koju sladokusci kažu da nema premca, može biti i vraški opasna. Ostrige se uglavnom jedu žive, pospe se malo limuna i slasan zalogaj je spreman, i ukoliko školjka nije ispravna, jao onom u čijem je želucu.

DSC_5317_resize

- Školjke su filteri, one čiste morsku vodu i veoma je važno da su ispravne. U uzgajalištima one prolaze kroz purifikaciju(prečišćavanje) UV zracima i čistom morskom vodom, pa je mogućnost da se neko otruje eliminisana. U Tivtu će uskoro nići Centar za purifikaciju, kroz koji će prolaziti svi ljuskari, pa će mogućnost trovanja, koja je, inače, zahvaljujući našem čistom moru, mala, biti potpuno otklonjena - veli Joksimović.

DSC_5313_resize

BISERI

I jadranske kamenice prave bisere, istina, ne tako često kao one iz južnih mora, jer jadransko dno nije tako peskovito. Poznato je da biser nastaje tako što školjka, kada u nju uđe zrnce peska, pokreće odbrambeni mehanizam, i sedefom ga prekriva. Moguće je naći biser, veli Nevres, ali je to prava retkost.

DSC_5312_resize

SPECIJALNO PIVO OD 250 EVRA


Ostrige se prodaju na komad, u Crnoj Gori za 1,2 ili 1,5 evra. Uz njih ide dobro vino, ili za one sa dubljim džepom, specijalno pivo „vintidž“ koje je lansirao „Karlsberg“. Ono je intenzivne crvene boje i penušavo, namenjeno baš za ljubitelje školjki i po ceni od 250 evra po flaši.

DSC_5310_resize

UGROŽENA VRSTA


- Lovci na školjke desetkovali su ostrige koje se smatraju najugroženijom vrstom, uprkos tome što se brzo razmnožavaju. One su važne za ekosistem, jer prečišćavaju vodu, uklanjaju sedimente i stvaraju staništa za druge organizme. Zato je važno njihove oklope ponovo vraćati u more kako bi na njima rasle druge ostrige - kaže Joksimović.

DSC_5308_resize

DSC_5311_resize

DSC_5306_resize

 

D. DIMITROVSKA     Ostrige za dve godine

16. ožu 2010.

Fotografije - na drugi način

Fotošop da - ne, može - ne može, treba - ne treba...? Pitanja koja sebi postavlja svaki fotograf čim prevali prvi korak u digitalnoj fotografiji i pripuni kompjuter sa prvih par stotina fotografija.

Pravog odgovora nema i neće ga biti, a fotošop je tu (kao i desetine drugih alata za obradu fotografija) i svakome je na volju da primijeni što i koliko sam misli da treba.

Neke elementarne intervencije na snimku je često neophodno uraditi npr. korekciju osvjetljenja, kontrasta, zasićenosti boja, obrezivanje kadra, ispravljanje horizonta odnosno vertikala i sl.

Kada se more na fotografiji "proliva" na neku stranu to izgleda čak i nepristojno ako je fotografija javno objavljena jer ukazuje na ne poštovanje posmatrača od strane autora. Ako se fotografija objavljuje na internetu u malom formatu mora joj se dodati malo oštrine.

A što ako se sa primjenom alata i efekata krene dalje i gdje je onda tu kraj?

Pa ništa i nema kraja!

Sve dok rezultat zadovoljava autora i dok stvara rezonancu bar kod nekog posmatrača (ako autor želi da prikaže svoj rad) stvar ima smisla. A zatim tu je i prirodna potreba za istraživanjem i eksperimentisanjem.

U nadi da je kiša i konačno stala i da će sve postati ljepše pod zracima sunca, da pogledamo kako je bilo neki dan...

 

Ove Zoranove fotografije, osim što svaka za sebe pretstavlja strpljivo izabrani - pravi trenutak i što je iskusno kadrirana, prošle su radikalnu kompjutersku obradu.

Što je rezulat?

Rezultat je to što vidite!

Dalje će svako dati komentar za sebe, a za one koima se efekat na bilo koji način sviđa evo još

 

 

Možda ste prepoznali  "Dolazak kamelije u Stoliv". Dolazi ponovo za koji dan pa možete vidjeti "uživo"  i učestvovati. Stolivske fešte kamelija od zadnjega marta do pred kraj aprila.

I malo stare štukature i piture koja sa primijenjenim efektom izgleda još starija

 

I na kraju - more i brodovi

 

 

 

 

Eksperimentišite sa fotografijom, a barke pitravajte u tradicionalne boje.

 

I ne dajte da propanu!

 

NB